Росіцкі касцёл адзначыць юбілей

Актуально Духовность

Сёлета Росіцкі касцёл Святой Троіцы адзначыць стогадовы юбілей.

Гэта месца з’яўляецца гістарычнай святыняй нашай зямлі, якая прыцягвае вялікую колькасць наведвальнікаў з розных краін свету. Таму справа гонару верхнядзвінцаў — зрабіць яго дастойным і прывабным для гасцей і гаспадароў. Да юбілею плануецца правесці значныя работы па добраўпарадкаванні. А ў перспектыве — ажыццявіць доўгатэрміновую канцэпцыю развіцця Росіцы, як гістарычнай мясціны нашага краю. Будуць праведзены работы па добраўпарадкаванні ад устаноўкі арыгінальнага знака пры ўездзе, упарадкавання пад’ездаў, тэрыторыі вакол святыні, унутранага двара, месца гібелі мучанікаў да стварэння «Дарогі памяці» на могілках. У планах — кансервацыя мясцовай праваслаўнай царквы, як унікальнага помніка архітэктуры, надання эстэтычнага выгляду ўсяму паселішчу.
Зразумела, што вялікі аб’ём работ немагчыма правесці без дапамогі звонку. Удзел у работах па добраўпарадкаванні і фінансаванні работ прымаюць ужо працоўныя калектывы, асабліва — сельскіх гаспадарак, валанцёры. А нядаўна, падчас рэспубліканскага суботніка, тут плённа працавала мужчынская частка работнікаў райвыканкама на чале са старшынёй І. І. Марковічам. Выкананы работы па ўборцы дрэў, кустоўя, камянёў.
Святыня чакае любой дапамогі, якую могуць аказаць людзі, нераўнадушныя да грамадска важнай справы.
С. ДЗВІНСКАЯ.



8 комментариев по теме “Росіцкі касцёл адзначыць юбілей

  1. Приводим все в порядок, когда оттуда уже уехали почти все… А когда люди там хотели жить, работать и растить детей, деревню обрекли на вымирание. Не ищим легких путей: ломаем, потом строим. Спасибо Чеславу,что хоть так, что обратил внимание на Росицу и помогает ей жить сегодня.

  2. Люди в исчезающих деревнях сначала делают все возможное, чтобы отправить своих детей в город, а затем, когда в школах некому учиться, а в хозяйстве работать, начинают сокрушаться, что деревню обрекли на вымирание. Когда такая ситуация, спасибо и за то, что берутся привести деревню в порядок.

  3. Мужчины из райисполкома на субботнике по благоустройству Росицы работали. А сами жители деревни в нем участвовали?

  4. Да-да, согласен. Картина повторяется из года в год — родители отправляют детей из деревни в город, а потом жалуются, что и помочь-то по хозяйству некому. А я счастлив — мои дети рядом!

  5. Костёл представляет собой историческую ценность. Поэтому наводить порядок, благоустраивать территорию, безусловно, нужно. Тем более, что сюда презжают туристы, паломники.Кто знает, может быть именно благодаря уникальной истории начнётся новый этап жизни Росицы.

  6. только из за костела эта деревня и существует, потому, что в любой деревне в нашем государстве кроме горба ничего не заработаешь………..Поэтому и стремится наша молодежь в город.

  7. Конечно, в городе больше возможностей. А в деревне, чтобы что-то иметь, нужно много работать. К сожалению, многие у нас разучились это делать.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *